professional factory for Jar With Clamp Lid - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We're commitment to offer you the competitive price ,remarkable products excellent, also as fast delivery for professional factory for Jar With Clamp Lid - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , UK , Naples , The company has numbers of foreign trade platforms, which are Alibaba,Globalsources,Global Market,Made-in-china. "XinGuangYang" HID brand products sell very well in Europe, America, Middle East and other regions more than 30 countries.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - 500ml alum...
-
2017 Good Quality 30ml Perfume Bottles Glass - ...
-
Professional China Aluminium Cream Jar - 50ml ...
-
Factory Cheap Hot Car Perfume Bottle - 28/410 ...
-
Discount Price Bulk Plastic Jars - 8ml / 10ml ...
-
Hot-selling Perfume Bottle With Box - 30ml PET...

