Super Purchasing for Plastic Jar With Lids - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
We know that we only thrive if we could guarantee our combined price tag competiveness and quality advantageous at the same time for Super Purchasing for Plastic Jar With Lids - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Romania , Nepal , We will do our utmost to cooperate & satisfied with you relying on top-grade quality and competitive price and best after service ,sincerely look forward to cooperating with you and make achievements in the future!
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmeti...
-
Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 1L wh...
-
China New Product Special Shape Glass Bottle - ...
-
Factory Promotional Glass Perfume Bottle With N...
-
Wholesale Price Wide Mouth Cosmetic Jar - AJ-0...
-
Low MOQ for Hanging Car Perfume Bottle - 25ml ...




