Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Plastic Cosmetic Jar
"Based on domestic market and expand abroad business" is our progress strategy for Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Switzerland , Tunisia , If you give us a list of merchandise you are interested in, along with makes and models, we can send you quotations. Remember to email us directly. Our goal is to establish long-term and mutually profitable business relationships with domestic and overseas clients. We look forward to receiving your reply soon.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 20 ml uniq...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle -...
-
Wholesale Price 5oz Plastic Cosmetic Jar Mason ...
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...


