Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb Cream Anti Wrinkle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | Aluminum Perfume Bottle
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
Having a sound small business credit score, outstanding after-sales services and modern manufacturing facilities, we've got earned an fantastic reputation among our buyers across the globe for Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb Cream Anti Wrinkle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Dubai , Lyon , Switzerland , We look forward to hearing from you, whether you are a returning customer or a new one. We hope you will find what you are looking for here, if not, please contact us immediately. We pride ourselves on top notch customer service and response. Thank you for your business and support!
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
China Gold Supplier for Aluminum Spray Perfume ...
-
Professional Design 100g Bamboo Cream Jar - 89...
-
New Arrival China Acrylic Cream Cosmetic Jar - ...
-
Top Quality Pp Plastic Cream Jar 5g - 20ml che...
-
Professional China Black Red Cosmetic Jar - 89...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...

