factory customized Plastic Square Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Gin tasting puts you in the pink | Custom Perfume Bottles
SLS Beverly Hills completes $22M redesign | Plastic Cosmetic Jar
It truly is a great way to improve our merchandise and repair. Our mission should be to create imaginative products to prospects with a excellent knowledge for factory customized Plastic Square Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Finland , Saudi Arabia , Portugal , We've got a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will absolutely benefit in both short and long run.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
Cheap PriceList for Perfume Bottle China - AJ-...
-
Factory Cheap Hot 50g Plastic Cosmetic Jar - 1...
-
Factory selling 100ml Bamboo Cream Jar - 50g c...
-
High reputation Perfume Bottle 5ml - 50g clear...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 150ml PET ...

