Super Purchasing for Decorative Glass Jars And Lids - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Shalimar Parfum Initial by Guerlain (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
Perfume Packaging | Aluminum Perfume Bottle
Assume full responsibility to satisfy all needs of our clients; achieve continual advancements by endorsing the expansion of our purchasers; turn into the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of clients for Super Purchasing for Decorative Glass Jars And Lids - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Singapore , Slovakia , Macedonia , Our tenet is "integrity first, quality best". Now we have confidence in providing you with excellent service and ideal merchandise. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
2017 High quality White Empty Acrylic Cream Jar...
-
factory customized Transparent Spray Perfume Bo...
-
Factory made hot-sale Transparent Glass Spray B...
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 15 m...
-
Good Wholesale Vendors Frosted Plastic Jar - 1...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...









