Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
Sticking for the perception of "Creating goods of high quality and making good friends with people today from all around the world", we constantly set the interest of shoppers to begin with for Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: America , Afghanistan , Puerto Rico , With the best technological support, we have tailored our website for the best user experience and kept in mind your ease of shopping. we ensure that the best reaches you at your doorstep, in the shortest possible time and with the help of our efficient logistical partners i.e DHL and UPS. We promise quality, living by the motto of promising only what we can deliver.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 1000ml ...
-
2017 Good Quality Glass Dopper Water Bottle - ...
-
2017 China New Design Pp Cosmetic Packing - 10...
-
Manufacturer of Small Aluminum Perfume Bottle -...
-
Hot Sale for Small Plastic Cosmetic Jar - 3ml ...
-
Best Price for Perfume Bottle Design - 750 ml ...

