OEM Customized Small Plastic Jar - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Custom Perfume Bottles
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Quality is our life. Customer need is our God for OEM Customized Small Plastic Jar - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Las Vegas , Paraguay , Nowadays our products sell all over the domestic and abroad thanks for the regular and new customers support. We provide high quality product and competitive price, welcome the regular and new customers cooperate with us!
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles ...
-
Best quality Perfume Bottle - 10ml / 12ml / 14...
-
OEM China Aluminium Jar With Screw Caps - 42mm...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 150ml PET ...
-
Hot sale Small Perfume Spray Bottles - 250ml h...
-
Renewable Design for Bamboo Cosmetic Container ...











