Manufactur standard Cosmetic Jar Cream - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
We not only will try our best to offer excellent services to every customer, but also are ready to receive any suggestion offered by our customers for Manufactur standard Cosmetic Jar Cream - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Karachi , Bulgaria , Philippines , Due to the stability of our products, timely supply and our sincere service, we are able to sell our products not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
2017 Good Quality Cosmetic Jar With Plastic Cap...
-
Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - ...
-
Competitive Price for 100ml Spray Perfume Bottl...
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 800ml gold...
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - JA-3-1 ...
-
Top Suppliers Acrylic Refillable Perfume Spray ...

