Super Lowest Price Unique Cosmetic Containers - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
Our company has been concentrating on brand strategy. Customers' pleasure is our greatest advertising. We also source OEM service for Super Lowest Price Unique Cosmetic Containers - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Denmark , Mali , USA , We are your reliable partner in international markets with the best quality products. Our advantages are innovation, flexibility and reliability which have been built during the last twenty years. We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sales and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
factory low price 50g Plastic Cream Jar - 250m...
-
Popular Design for 50 Ml Glass Perfume Bottle -...
-
OEM Supply Acrylic Jar Cosmetic Jar - 350ml fa...
-
Lowest Price for Cosmetics Container - 5g / 10...
-
Factory Cheap Matte Black Glass Cream Jar - JA...
-
High reputation Plastic High Quality Cream Jar ...




