Super Lowest Price Plastic Medicine Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Ink cartridges, perfume and linen worth hundreds of pounds stolen from Swindon shops | Empty Aluminum Perfume Bottle
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
We usually keep on with the principle "Quality To start with, Prestige Supreme". We've been fully committed to offering our purchasers with competitively priced excellent solutions, prompt delivery and skilled support for Super Lowest Price Plastic Medicine Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxembourg , Naples , Thailand , We taking advantage of experience workmanship, scientific administration and advanced equipment, ensure the product quality of production, we not only win the customers' faith, but also build up our brand. Today, our team is committed to innovation, and enlightenment and fusion with constant practice and outstanding wisdom and philosophy, we cater to the market demand for high-end products, to do professional products.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Hot Selling for Pyramid Shaped Acrylic Jar - 6...
-
Factory best selling Dubai Perfume Bottle - 53...
-
Factory directly Perfume Atomizer Refillable - ...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
New Arrival China Cosmetic Pet Cream Jar - 250...
-
Personlized Products Glass Perfume Bottle - 30...

