Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
We have been experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jeddah , Haiti , Madrid , We welcome you to visit our company and factory. It is also convenient to visit our website. Our sales team will offer you the best service. If you need more information, please feel free to contact us by E-mail or telephone. We are sincerely hope to establish a good long-term business relationship with you through this opportunity, based on equal, mutual benefit from now till the future.
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
Hot-selling Wholesalers Cosmetic Jar - 15g sma...
-
Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle -...
-
factory low price Plastic Cream Container - 25...
-
Wholesale Price China Hexagon Cosmetic Cream Co...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - J...
-
Popular Design for Hot Sale Aluminum Face Cream...











