2017 New Style Face Cream Bamboo Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Custom Perfume Bottles
Bear "Customer 1st, Good quality first" in mind, we work closely with our prospects and supply them with efficient and professional services for 2017 New Style Face Cream Bamboo Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Philippines , Georgia , We've got sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
Wholesale Price Hanging Mason Jars - 8ml / 10m...
-
Super Purchasing for Cosmetic Beauty Cream Jar ...
-
Hot Selling for Empty Acrylic Crystal Cream Jar...
-
2017 High quality 30g 50g Glass Jar - 400ml bl...
-
New Arrival China Aluminum Perfume Atomizer - ...
-
Manufacturer of Small Aluminum Perfume Bottle -...

