Personlized Products Square Glass Bottles 8ml - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
Our enterprise insists all along the standard policy of "product high-quality is base of business survival; client satisfaction could be the staring point and ending of an business; persistent improvement is eternal pursuit of staff" as well as consistent purpose of "reputation first, client first" for Personlized Products Square Glass Bottles 8ml - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nepal , Monaco , United Kingdom , Our products are mainly exported to Europe, Africa, America, the Middle East and Southeast Asia and other countries and regions. We have enjoyed a great reputation among our customers for quality products and good services.We would make friends with businessmen from at home and abroad, following the purpose of "Quality First, Reputation First, the Best Services."
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
OEM Factory for Empty Mini Spray Perfume Bottle...
-
Renewable Design for Bamboo Cosmetic Container ...
-
Free sample for Skincare Packaging Pot - Custo...
-
Hot Selling for 15ml Eye Cream Jars - 300ml ne...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Contain...
-
Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar ...

