Factory wholesale Glass Tube Perfume Bottle - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Plastic Cosmetic Jar
With our loaded encounter and considerate services, we have now been recognized as a trustworthy supplier for lots of worldwide consumers for Factory wholesale Glass Tube Perfume Bottle - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Indonesia , Spain , What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency must be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
Hot sale Empty Perfume Bottle Design - 33cl al...
-
Professional China Pen Perfume Spray Bottle 10m...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - ...
-
2017 Good Quality Empty Cosmetic Packaging - 1...
-
Cheap price Pet Bottle With Mist Sprayer - 150...
-
Special Design for Pp Cosmetic Jar With Bamboo ...




