Best quality 30ml Pet Plastic Bottle With Twist Cap - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | 10ml Perfume Bottle
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
High-quality comes 1st; support is foremost; business is cooperation" is our small business philosophy which is regularly observed and pursued by our organization for Best quality 30ml Pet Plastic Bottle With Twist Cap - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , India , Finland , With its rich manufacturing experience, high-quality products, and perfect after-sale service, the company has gained good reputation and has become one of the famous enterprise specialized in manufacturing series.We sincerely hope to establish business relation with you and pursue mutual benefit.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
China Supplier Clear Glass Perfume Bottle - 15...
-
Best quality White Cosmetics Plastic Jar - 150...
-
Factory best selling High Quality Plastic Pet J...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 1...
-
Factory Price For 200cc Black Bottles - 750ml ...
-
18 Years Factory Plastic Jars Screw Lid - JA-5...



