Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
This Unisex Fragrance Gift Set Doesn’t Smell Like a High School Locker Room | 10ml Perfume Bottle
We are experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangkok , Canada , Rio de Janeiro , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services to suit your needs. We warmly welcome you to contact us and make sure you feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specs or inquiries today.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 15...
-
Good Quality Frost Glass Bottle - 1000ml large...
-
Wholesale Discount 5ml Mini Plastic Perfume Bot...
-
Big Discount Black Skin Care Cream - 9 oz alum...
-
OEM/ODM Factory Body Spray Bottle - 6ml / 8ml ...
-
Europe style for Cosmetic Cream Pot Jar - 6ml ...

