Special Price for 50g Cosmetics Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Message in a plastic bottle to clean up Mid Wales town | Plastic Cosmetic Jar
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our growth depends to the superior products ,great talents and repeatedly strengthened technology forces for Special Price for 50g Cosmetics Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Wellington , Norway , Austria , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers. And hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need!
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...
-
OEM/ODM Supplier Glass Roll On Perfume Bottle -...
-
Fast delivery Mini Perfume Bottle - 50ml alumi...
-
Factory wholesale Black Diffuser Bottle - 300m...
-
Factory Cheap Hot Sale Perfume Spray Bottle - ...
-
2017 Latest Design Plastic Jars And Screw Top L...











