Discountable price Cheap Empty Plastic - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
We always do the job to be a tangible group making sure that we can provide you with the top top quality as well as ideal value for Discountable price Cheap Empty Plastic - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Japan , Iceland , St. Petersburg , During in 11 years, We have participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
OEM/ODM Supplier Pp Jar With Bamboo Cover - 75...
-
Wholesale Price 250g Plastic Cosmetic Jars - J...
-
OEM/ODM Supplier Supplement Bottle - 250ml alu...
-
18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - ...
-
Cheap price Empty Perfume Bottles For Sale - 1...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...

