Free sample for Aluminum Spray Bottles - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-10-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
We know that we only thrive if we could guarantee our combined price tag competiveness and quality advantageous at the same time for Free sample for Aluminum Spray Bottles - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , United States , Iran , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
China OEM Thick Wall Cosmetic Jar - 350ml fanc...
-
Trending Products Plastic Cosmetic Jars 100g - ...
-
Special Design for Pp Cosmetic Jar With Bamboo ...
-
factory Outlets for Bamboo Plastic Jars - 150m...
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 15ml small...
-
Wholesale Dealers of Pet Empty Capsule Bottle -...



