Special Design for Pp Cream Jar For Skin Care - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | 10ml Perfume Bottle
We retain bettering and perfecting our goods and service. At the same time, we perform actively to do research and enhancement for Special Design for Pp Cream Jar For Skin Care - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Nigeria , Houston , we're now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We are going to work wholeheartedly to improve our products and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 500ml alum...
-
OEM Factory for Mask Jar Packaging - 100ml alu...
-
Wholesale Price China Glass Cosemtic Jar - 5g ...
-
Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Ca...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - BP...
-
Hot New Products Body Cream Container - 3ml / ...




