100% Original Factory Cosmetic Plastic Jars - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Ferrari Silver Essence by Ferrari (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
M&S Discount Codes, Promo & Sales | 10ml Perfume Bottle
We have been commitment to supply the competitive price ,excellent products and solutions high-quality, at the same time as fast delivery for 100% Original Factory Cosmetic Plastic Jars - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Borussia Dortmund , Egypt , America , Our market share of our products has greatly increased yearly. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We are looking forward to your inquiry and order.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - ...
-
Factory best selling Pocket Bottle 10ml - 100m...
-
Massive Selection for Cosmetic Clear Pet Jar - ...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
OEM/ODM Factory Aluminum Cosmetic Glass Jar - ...
-
Wholesale Price 5oz Plastic Cosmetic Jar Mason ...

