Factory directly Plastic Jar For Cream Package - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
We've one of the most innovative manufacturing devices, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality handle systems and also a friendly experienced income team pre/after-sales support for Factory directly Plastic Jar For Cream Package - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , Sweden , Singapore , Insisting on the high quality generation line management and customers expert assistance, we now have designed our resolution to offer our buyers using the to start with amount getting and just after services practical experience. Maintaining the prevailing friendly relations with our buyers, we however innovate our solution lists all of the time to satisfy the brand new demands and adhere to the most up-to-date development of the market in Malta. We are ready to face the worries and make the improve to understand all the possibilities in international trade.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
Newly Arrival 10ml Aluminum Jar - JA-3-6 serie...
-
Best Price on 100ml Plastic Pet Bottle - 100ml...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
Hot Selling for Skin Care Cream Cosmetics Plast...
-
OEM/ODM Supplier Glass Roll On Perfume Bottle -...
-
Reasonable price Aromatherapy Glass Roll On Bot...

