Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | Custom Perfume Bottles
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
Our mission will be to become an innovative supplier of high-tech digital and communication devices by furnishing benefit added structure, world-class manufacturing, and service capabilities for Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuwait , French , Muscat , Our expert engineering team will generally be prepared to serve you for consultation and feedback. We are able to also offer you with free of charge samples to meet your requirements. Best efforts will likely be produced to provide you the best service and merchandise. When you are keen on our business and products, please speak to us by sending us emails or call us quickly. In an effort to know our products and company extra, you may come to our factory to view it. We will generally welcome guests from all over the world to our business to create business relations with us. Please feel cost-free to speak to us for small business and we believe we'll share the best trading experience with all our merchants.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Well-designed Cosmetic Cream Aluminum Jar - bu...
-
Manufacturer of Luxury Square Cream Jar - 12oz...
-
Trending Products Aluminium Screw Cap - 100ml ...
-
Good Wholesale Vendors Oem Refillable Perfume B...
-
PriceList for Empty Perfume Spray Bottles - AJ...
-
High Quality for Sprayer Empty Mini Perfume - ...











