Special Design for Octagon Attar Perfume Bottle - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450A / AB-450B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Aluminum Perfume Bottle
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Custom Perfume Bottles
We aim to find out quality disfigurement from the production and supply the best service to domestic and overseas customers wholeheartedly for Special Design for Octagon Attar Perfume Bottle - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Egypt , Guatemala , Our products are widely sold to Europe, USA, Russia, UK, France, Australia, Middle East, South America, Africa, and Southeast Asia, etc. Our solutions are highly recognized by our customers from all around the world. And our company is committed to continually improving effectiveness of our management system to maximize customer satisfaction. We sincerely hope to make progress with our customers and create a win-win future together. Welcome to join us for business!
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 1L pl...
-
Factory supplied 100g Cosmetic Cream Jar - 40m...
-
Rapid Delivery for Transparent Cosmetic Bottle ...
-
8 Year Exporter Round Shape Cosmetic Jar - 9 o...
-
New Delivery for Amber Glass Jars - 30ml 80ml ...
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 450m...











