Hot Sale for Custom Aluminum Bottle - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
Our advantages are reduced prices,dynamic product sales workforce,specialized QC,solid factories,superior quality services for Hot Sale for Custom Aluminum Bottle - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Slovakia , Czech republic , Stuttgart , We are committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
Reasonable price 50ml Glass Bottle - 20 ml uni...
-
Cheapest Price Pp Plastic Spray Pump Card Perfu...
-
PriceList for Cosmetic Jar Aluminium - AJ-04 s...
-
Factory source Face Cream Jar 122g - 30ml alum...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...




