OEM Supply Mini Spray Bottle - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
We are also focusing on enhancing the things administration and QC program in order that we could keep fantastic advantage within the fiercely-competitive enterprise for OEM Supply Mini Spray Bottle - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: USA , Russia , Mexico , We welcome you to visit our company, factory and our showroom displayed various products that will meet your expectation, meanwhile, it is convenient to visit our website, our sales staff will try their efforts to offer you the best service. If you need to have more information, remember to do not hesitate to contact us by E-mail or telephone.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!

















