factory customized Perfum Glass Spray Bottle - 150ml PET plastic face cream container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 81 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Custom Perfume Bottles
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our firm for the long-term to create jointly with consumers for mutual reciprocity and mutual reward for factory customized Perfum Glass Spray Bottle - 150ml PET plastic face cream container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , London , Monaco , We have now a large share in global market. Our company has strong economic strength and offers excellent sale service. Now we have established faith, friendly, harmonious business relationship with customers in different countries. , such as Indonesia, Myanmar, Indi and other Southeast Asian countries and European, African and Latin American countries.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Big discounting 5ml Perfume Spray Bottles - 40...
-
Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic...
-
Wholesale Discount Elegant Perfume Spray Bottle...
-
Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - ...
-
2017 wholesale price Perfume Bottle With Spray ...
-
factory customized Transparent Plastic Jar - 4...

