China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
That has a sound business credit history, outstanding after-sales service and modern producing facilities, we have earned an superb popularity amid our buyers across the planet for China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Spain , Costa rica , Sydney , We have a large share in global market. Our company has strong economic strength and offers excellent sale service. We have established faith, friendly, harmonious business relationship with customers in different countries. , such as Indonesia, Myanmar, Indi and other Southeast Asian countries and European, African and Latin American countries.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Lowest Price for Glass Jar Cosmetic Packaging -...
-
Personlized Products Perfumes Spray Bottle - 7...
-
Hot sale Factory Cream Jar 50g - 500ml transpa...
-
China wholesale High End Perfume Bottle - AJ-1...
-
Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jar...
-
Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 5ml / 6...











