Manufacturing Companies for Custom Perfume Bottle - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Custom Perfume Bottles
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Custom Perfume Bottles
We have been experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for Manufacturing Companies for Custom Perfume Bottle - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Sheffield , Estonia , We also provide OEM service that caters to your specific needs and requirements. With a strong team of experienced engineers in hose design and development, we value every opportunity to provide best products and solutions for our customers.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles...
-
Manufacturer of Aluminum Bottle Spray - AJ-06 ...
-
Special Design for High Performance Round Luxur...
-
2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars ...
-
Wholesale Discount Toilet Water Bottle 100 Ml -...
-
Good Wholesale Vendors Empty Aluminum Spray Bot...




