Newly Arrival Custom Cosmetic Pp Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cartier Parfums sparkles with Carat pop-up in Paris – The Moodie Davitt Report | Plastic Cosmetic Jar
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | 10ml Perfume Bottle
We emphasize development and introduce new products into the market every year for Newly Arrival Custom Cosmetic Pp Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Venezuela , Melbourne , Our company absorbs new ideas, strict quality control, a full range of service tracking, and adhere to make high-quality solutions. Our business aims to "honest and trustworthy, favorable price, customer first", so we won the trust of the majority of customers! If you are interested in our items and services, please do not hesitate to contact us!
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!

















