factory customized Aluminium Cream Jar - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
The client satisfaction is our primary concentrate on. We uphold a consistent level of professionalism, top quality, credibility and service for factory customized Aluminium Cream Jar - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Malaysia , Uzbekistan , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Top Quality Black Color Gel Pot - 250ml alumin...
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
Good User Reputation for Customized Logo Perfum...
-
Manufacturing Companies for Aluminum Cosmetic C...
-
Wholesale Price China Empty Glass Bottles - 30...
-
Trending Products Transparent Acrylic Jar - 5m...


