2017 Good Quality Black Glass Screw Neck Perfume Bottle - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Ban on plastic: Maharashtra govt excludes small bottles, pushes deadline | mumbai news | Aluminum Perfume Bottle
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | Custom Perfume Bottles
We keep on with our business spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create much more worth for our customers with our rich resources, state-of-the-art machinery, experienced workers and exceptional providers for 2017 Good Quality Black Glass Screw Neck Perfume Bottle - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Los Angeles , Cambodia , We always hold on the company's principle "honest, professional, effective and innovation", and missions of: let all drivers enjoy their driving at night, let our employees can realize their value of life, and to be stronger and service more people. We are determined to become the integrator of our product market and one-stop service provider of our product market.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
China Cheap price Wood Cap Acrylic Cream Jar - ...
-
Wholesale Price Cosmetic Container With Brush -...
-
Free sample for Skincare Packaging Pot - Custo...
-
Professional Design Cosmetic Creams Packaging -...
-
Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml -...
-
Good Quality Pp Plastic Jar With Screw Cap - 5...


