Reliable Supplier Eye Cream Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skincare Packaging Market (Packaging Type – Jars, Tubes, Bottles, Pumps & Dispensers, Sachets, Others; Material Type ) Outlook 2026 | Aluminum Perfume Bottle
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for Reliable Supplier Eye Cream Bottle - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Austria , Tunisia , Wellington , High output volume, top quality, timely delivery and your satisfaction are guaranteed. We welcome all inquiries and comments. If you are interested in any of our products or have an OEM order to fulfill, please feel free to contact us now. Working with us will save you money and time.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
Hot Selling for Eye Serum Cream Jar - 150ml RO...
-
Chinese wholesale Bamboo Cosmetic Jar - 50ml w...
-
OEM Factory for Cosmetic Pump Bottle - 160ml a...
-
Professional Design Body Plastic Balm Jar For P...
-
Low price for Pet Plastic Jars - 100ml double ...
-
Factory Cheap Hot Empty Jar With Silver Cap - ...




