Reliable Supplier 10g Cream Cosmetic Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
10 best organic and natural perfumes | Custom Perfume Bottles
自用或是送給男友都可以!細數10款人氣中性香水 | 10ml Perfume Bottle
We have probably the most state-of-the-art output equipment, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems plus a friendly skilled income workforce pre/after-sales support for Reliable Supplier 10g Cream Cosmetic Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turin , Slovenia , New Zealand , We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 6ml / ...
-
Trending Products Medicine Bottle For Pills And...
-
Hot New Products 10ml Perfume Spray Bottle - J...
-
100% Original Factory 50g Cream Jar For Cosmeti...
-
One of Hottest for Perfume Refillable Atomizer ...
-
China wholesale 100 Freshener Bottle - 200ml a...




