Super Purchasing for Plastic Promotional Jar With Tin Lid - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Aluminum Perfume Bottle
As a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a good reputation among customers all over the world for Super Purchasing for Plastic Promotional Jar With Tin Lid - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech , French , Los Angeles , We always hold on the company's principle "honest, professional, effective and innovation", and missions of: let all drivers enjoy their driving at night, let our employees can realize their value of life, and to be stronger and service more people. We are determined to become the integrator of our product market and one-stop service provider of our product market.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!






