Top Quality Glass Screw Neck Perfume Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Plastic Cosmetic Jar
We have been ready to share our knowledge of advertising worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools present you ideal price of money and we've been ready to create with each other with Top Quality Glass Screw Neck Perfume Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Gabon , United States , Lithuania , With the development and enlargement of mass clients abroad, now we have set up cooperative relationships with many major brands. We have our own factory and also have many reliable and well-cooperated factories in the field. Adhering to the "quality first, customer first, We are provideing high-quality, low-cost products and first-class service to customers. We sincerely hope to establish business relationship with customers from all over the world on the basis of quality, mutually benefit. We welcome OEM projects and designs.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
-
Europe style for Trigger Spray Bottle - 8ml / ...
-
Factory making Spray Aluminum Bottle - 450ml a...
-
Excellent quality Circular Spray Perfume Bottle...
-
New Arrival China Cosmetic Pet Cream Jar - 250...
-
Factory made hot-sale 500g Plastic Cream Jar - ...
-
Short Lead Time for Cosmetic Cream Empty Glass ...

