Big Discount Screw Cup Cosmetic Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Shop for stocking fillers with Missguided’s Christmas bauble range | Custom Perfume Bottles
We pursue the administration tenet of "Quality is exceptional, Provider is supreme, Name is first", and will sincerely create and share success with all clientele for Big Discount Screw Cup Cosmetic Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Panama , Marseille , Bogota , Ought to any of these products be of curiosity to you, remember to allow us to know. We are going to be satisfied to give you a quotation on receipt of one's in depth specs. We've our private experienced R&D enginners to meet any of one's requriements, We appear forward to receiving your enquires soon'and hope to have the opportunity to work together with you in the future. Welcome to check out our company.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - 4...
-
Discount wholesale 20/410 Bamboo Plastic Jars -...
-
Cheapest Price Empty Perfume Glass Bottle - 25...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - AJ-09 series al...
-
Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles...
-
PriceList for Pocket Sized Perfume Spray Bottle...











