Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Novichok perfume bottle ‘had enough nerve agent to kill 4,000 people’ | Custom Perfume Bottles
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
We pursue the administration tenet of "Quality is remarkable, Services is supreme, Status is first", and will sincerely create and share success with all customers for Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , Argentina , Indonesia , Our products are widely sold to Europe, USA, Russia, UK, France, Australia, Middle East, South America, Africa, and Southeast Asia, etc. Our products are highly recognized by our customers from all around the world. And our company is committed to continually improving effectiveness of our management system to maximize customer satisfaction. We sincerely hope to make progress with our customers and create a win-win future together. Welcome to join us for business!
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.
-
Factory wholesale Glass Tube Perfume Bottle - ...
-
Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 50g cle...
-
Factory selling Empty Jars For Gel - 150ml 200...
-
OEM/ODM Supplier Plastic Perfume Botte - 15 ml...
-
PriceList for Glass Perfume Bottle 50ml - 9 oz...
-
OEM/ODM Manufacturer High Quality Plastic Candy...











