Factory Free sample Empty Cosmetic Plastic Loose Powder Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Plastic Cosmetic Jar
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and advancement, we'll build a prosperous future together with your esteemed organization for Factory Free sample Empty Cosmetic Plastic Loose Powder Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zimbabwe , Jamaica , Indonesia , Our company now has many department, and there have more than 20 employees in our company. We set up sales shop, show room, and product warehouse. In the meantime, we registered our own brand. We've got tightened inspection for quality of product.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Good quality Low Profile Cosmetic Jar - 300ml ...
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - 8ml ...
-
Good Quality 100ml Plastic Container - 400ml b...
-
Hot New Products 100ml Green Pet Bottle - AJ-1...
-
Factory wholesale Cream Aluminum Cosmetic Jars ...
-
Super Lowest Price 3 Gram Plastic Cream Jar - ...

