Rapid Delivery for Travel Silicone Bottles - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
We retain bettering and perfecting our goods and service. At the same time, we perform actively to do research and enhancement for Rapid Delivery for Travel Silicone Bottles - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Saudi Arabia , Greek , We've been persisting in the business essence "Quality First, Honoring Contracts and Standing by Reputations, providing customers with satisfying products and service. " Friends both at home and abroad are warmly welcome to establish everlasting business relations with us.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Big discounting Aluminum Water Bottles - 7ml /...
-
Cheap PriceList for Black Crystal Perfume Bottl...
-
Factory Cheap Hot Screen Printing Surface Handl...
-
Factory Cheap Hot China Plastic Acrylic Cosmeti...
-
One of Hottest for Whitening Cream Jar - AJ-02...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 750ml alumi...

