OEM Factory for Aluminum Food Candy Cream Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
Everyday Cheapskate: Homemake natural cleansers that get the job done | Family | Custom Perfume Bottles
We normally follow the basic principle "Quality Initial, Prestige Supreme". We've been fully committed to offering our consumers with competitively priced good quality merchandise, prompt delivery and professional support for OEM Factory for Aluminum Food Candy Cream Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangalore , Hyderabad , Lesotho , The best and original quality for spare parts is a most important factor for transportation. We may stick on supplying original and good quality parts even a little profit earned. God will bless us to do kindness business forever.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 160ml alum...
-
Short Lead Time for Bamboo Fiber Storage Jar - ...
-
Reasonable price for 20ml Empty Perfume Bottle ...
-
Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles...
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - AJ-02 ...

