Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Trace New York’s Gender-Neutral Fragrances | Empty Aluminum Perfume Bottle
Assume full duty to satisfy all demands of our clients; reach steady advancements by marketing the development of our purchasers; grow to be the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of customers for Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sri Lanka , Sweden , Denmark , The design, processing, purchasing, inspection, storage, assembling process are all in scientific and effective documentary process , increasing usage level and reliability of our brand deeply, which makes us become superior supplier of the four major product categories shell castings domestically and obtained the customer's trust well.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Discount Price Cosmetic Pet Jar - Custom oxida...
-
OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles ...
-
Wholesale Price China Acrylic Plastic Cosmetic ...
-
High Quality for Aluminium Spray Bottle - 500m...
-
2017 wholesale price Crystal Perfume Spray Bott...
-
Good Wholesale Vendors 500ml Aluminum Bottle - ...











