Rapid Delivery for Plastic Black Cosmetic Jar - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Gin tasting puts you in the pink | Custom Perfume Bottles
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
The corporation upholds the philosophy of "Be No.1 in high quality, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will continue to serve outdated and new consumers from home and overseas whole-heatedly for Rapid Delivery for Plastic Black Cosmetic Jar - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Afghanistan , Nicaragua , Profession, Devoting are always fundamental to our mission. We have always been in line with serving customers, creating value management objectives and adhering to the sincerity, dedication, persistent management idea.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 5 ...
-
Best Price for 100g Acrylic Square Jar - 500ml...
-
Factory Free sample Transparent Glass Bottle - ...
-
Special Price for 50g Cosmetics Jar - JA-3-3 s...
-
Factory directly Plastic Jar For Cream Package ...
-
OEM/ODM Factory 10ml Spray Bottle - 5 ml alumi...

