Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
Our concentrate on should be to consolidate and enhance the quality and service of present products, meanwhile consistently produce new products to meet unique customers' demands for Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Venezuela , New Delhi , El Salvador , we are sincerely hope to establish one good long term business relationship with your esteemed company thought this opportunity, based on equal, mutual beneficial and win win business from now till the future.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
18 Years Factory 5g 10g 15g 30g 50g Cream Jar -...
-
Factory source Aluminum Beverage Bottles - 30m...
-
China Supplier Glass 30g Cream Jar - 300ml alu...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
OEM Supply 500ml Hdpe Plastic Bottle - 500ml a...
-
Best quality Perfume Bottle - 10ml / 12ml / 14...



