Rapid Delivery for 50g Face Cream Jars - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Plastic Cosmetic Jar
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Aluminum Perfume Bottle
Our merchandise are broadly identified and trusted by end users and can satisfy continually developing economic and social requires for Rapid Delivery for 50g Face Cream Jars - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , luzern , Detroit , The development of our company not only needs the guarantee of quality, reasonable price and perfect service, but also relies on our customer's trust and support! In the future, we are going to continue with the most qualified and high quality service to offer the most competitive price, Together with our customers and achieve win-win! Welcome to inquiry and consult!
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
New Delivery for Amber Glass Jars - 30ml 80ml ...
-
Good Wholesale Vendors Double Wall Plastic Jar ...
-
High reputation Metal Perfume Bottle - 750 ml ...
-
Special Price for Plain Small Bottles - 47mm g...
-
Factory directly supply Colorful Cream Jars - ...
-
Wholesale Price Empty Car Perfume Bottle - 120...











