OEM manufacturer Plastic Medicine Pill Bottles - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | Plastic Cosmetic Jar
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
"Quality very first, Honesty as base, Sincere assistance and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for OEM manufacturer Plastic Medicine Pill Bottles - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Oman , Bandung , Lahore , "Good quality, Good service " is always our tenet and credo. We take every effort to control the quality, package, labels etc and our QC will check every detail during producing and before shipment. We are willing to establish long business relationship with those who seek the high quality products and good service. We have set up a wide sales network across European countries, North of America, South of America, Middle East, Africa, East Asia countries.Please contact us now, you will find our professional experience and high quality grades will contribute to your business.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 750ml...
-
OEM Factory for Opal Glass Cosmetic Cream Glass...
-
Top Quality Empty Packaging Bottle - 300ml alu...
-
Factory For Perfume Bottle Card Design - 20 ml...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
Hot New Products Body Cream Container - 250ml ...




