PriceList for Glass Perfume Spray Bottles - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | 10ml Perfume Bottle
Skincare Packaging Market (Packaging Type – Jars, Tubes, Bottles, Pumps & Dispensers, Sachets, Others; Material Type ) Outlook 2026 | Aluminum Perfume Bottle
No matter new buyer or old purchaser, We believe in long expression and trusted relationship for PriceList for Glass Perfume Spray Bottles - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United States , Austria , Panama , We can meet the various needs of customers at home and abroad. We welcome new and old customers to come to consult & negotiate with us. Your satisfaction is our motivation! Allow us to work together to write a brilliant new chapter!
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
Big Discount Black Candle Aluminum Container - ...
-
Top Quality Empty Packaging Bottle - 89mm gold...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 6ml / 8m...
-
Best quality 300ml Plastic Cosmetic Jar - Smal...
-
Wholesale Dealers of Aluminum Cap Plastic Pet J...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...

