New Delivery for Hair Salon Aluminum Spray Bottle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | Bob Vila Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | 10ml Perfume Bottle
It adheres for the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products and solutions continuously. It regards shoppers, success as its individual success. Let us produce prosperous future hand in hand for New Delivery for Hair Salon Aluminum Spray Bottle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Amman, Washington , Our R&D department always designs with new fashion ideas so we could introduce up-to-date fashion styles every month. Our strict production management systems always ensure stable and high quality products. Our trade team provides timely and efficient services. If there are any interest and inquiry about our products, please contact us in time. We would like to establish a business relationship with your honored company.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Factory Price For 200ml Jar Bottle - 20 ml uni...
-
Factory Cheap Plastic Jars With Colored Lids - ...
-
Factory best selling Pocket Bottle 10ml - 100m...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 8ml / 1...
-
Best Price on Mason Jars For Sale - 100ml alum...
-
Manufacturer of Metal Tins For Candles - 150ml...

