OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Plastic Cosmetic Jar
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
We enjoy a very good reputation among our customers for our excellent product quality, competitive price and the best service for OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tanzania , Lebanon , Vancouver , As an experienced factory we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of the company is to live a satisfactory memory to all the customers,and establish a long term win-win business relationship. For more information,please contact us. And it's our great pleasure if you like to have a personally meeting in our office.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
factory customized 100ml Plastic Cosmetic Jars ...
-
Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bot...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml a...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 8m...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Jar For Skin Car...









